PHPCon Poland 2012 - podsumowanie część 1

28-30 września 2012 odbędzie się PHPCon Poland 2012 w Mąchocicach koło Kielc. Będę uczestniczył w tym zlocie programistów PHP, a po imprezie możecie liczyć na sprawozdanie z najfajniejszych prezentacji. Dla chcących zapoznać się z agendą zapraszam pod ten link.

Posumowanie konferencji

Była to moja pierwsza edycja PHPCon i jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w tej imprezie. Poziom merytoryczny prelegentów był wysoki, a słuchacze chętnie rozmawiali o pracy i nie tylko. Osoby chcące zapoznać się z materiałami / prezentacjami z konferencji odsyłam do strony organizatora. Czytelników chcących zapoznać się z moją subiektywną oceną prelegentów zapraszam do dalszego czytania.

Podsumowanie prezentacji - część 1

Wojciech S. "Symfony2 w chmurze" - Podczas prezentacji odniosłem wrażenie, że ma ona na celu przybliżenie idei chmury oraz pokazanie jej zalet aniżeli skupieniu się na Symfony. Na szczęście druga część prezentacji była w całości poświęcona temu framework-owi. Najważniejsze wnioski to: nie przechowujemy nic lokalnie, zapis plików w S3 (jest gotowy bundle KnpGaufretteBundle), sesje oparte na bazie (PdoSessionStorage), do logów najlepiej użyć demona syslogd, tryb developerski nie powinien korzystać z S3 (generuje koszty) tylko z lokalnych zasobów. Z ciekawych powiedzonek zapamiętałem następujące "Problem istnieje najczęściej pomiędzy biurkiem i stołkiem".

Mateusz B. - "Sztuczna inteligencja w PHP" - Ciekawy temat ale niestety prelegent zachorował i trzeba było skrócić prezentację, dodatkowo filmiki nie działały (autor miał awarię laptopa). Pomimo to oceniam dobrze tą prezentację. Co się dowiedziałem? Sztuczna inteligencja w PHP jest możliwa, a dobrym pomysłem na jej wykorzystanie jest zaprzęgnięcie jej do sprawdzania poprawności danych klientów. Na pewno w niejednej firmie przydało by się takie narzędzie.

Michał P. "Composer - zarządzanie zależnościami w PHP" - Dobrze przeprowadzona prezentacja wprowadzająca do composer-a i dostarczająca informacje gdzie szukać więcej informacji. Samo narzędzie jest cały czas rozwijane (nie ma jeszcze stabilnej wersji) i implementowane w coraz większej ilości projektów. Wróży to dobrze na przyszłość PHP-owi, który do tej pory nie miał prostego i efektywnego systemu dystrybucji bibliotek. Programiści chcący udostępniać własne biblioteki w centralnym repozytorium composer-a mogą w łatwy sposób zgłosić je systemu Packagist. Dla programistów chcących udostępniać kod zwracam uwagę na możliwość użycia pakietów zip, które mają na celu zmniejszenie uzależnienia od github-a (nie musi być dostępny) oraz oszczędzanie jego zasobów do ważniejszych zadań (repozytorium kody nie powinno zajmować się budowaniem paczek).

 

Autor: Tomasz Rutkowski
Data publikacji: 2012-09-24 11:13

Opublikuj na: Facebook Twitter Wykop
© 2009 - 2022 Tomasz Rutkowski All rights reserved