PHPCon Poland 2012 - podsumowanie część 2

Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią podsumowania prezentacji z PHPCon 2012. Pierwszą część podsumowania możecie przeczytać tutaj.

Podsumowanie prezentacji - część 2

Wim G. "How to remove PHP calls and servers can scale your site like crazy !" - Ciekawa prezentacja pokazująca jakie oprogramowanie używać do poprawienia szybkości działania aplikacji. Ukazanie specyfikacji rozwiązań i ich zalet odbywało się chronologicznie dzięki czemu całość dobrze współgrała i była łatwa do prześledzenia. Najważniejsze wnioski to: zastąpienia apacha przez nginx, użycie memcache, cache statycznych części strony i ostatnie dość ważne to zastosowanie ESI. ESI jest to autorskie rozwiązanie do cache-owania fragmentów stron, które w przyszłości zostanie wydane na otwartej licencji.

Paweł K. "Wydajność aplikacji PHP, czyli co z tym loadem" - Ciekawy temat, który niestety prezenter popsuł. Nie wiem z czego to wynikało czy z wiedzy (wątpię), złego przygotowania (może) braku zdolności lub doświadczenia w prezentacjach (całkiem prawdopodobne). Autor wykazał się kiepskim słownictwem i sposobem wyrażania. Najbardziej utkwiło mi z prezentacji słowo "zbieżność", które powinno się zastąpić słowem spójność np. w takim zdaniu "wiadomo powinno się używać kluczy obcych, głównych, żeby zachować zbieżność bazy" (cytat z pamięci) i na tym może zakończę podsumowanie tej prezentacji.

Thijs F. "Varnish In Action" - Bardzo dobra prezentacja pokazująca sposób wykorzystania oraz konfiguracji Varnish-a. Warto do niej zajrzeć zwłaszcza jak się używa lub planuje użyć tego narzędzia. Autor swoje przykłady oparł na wersji 3, dla której pokazuje na slajdach swoje własne reguły nie zawsze dostępne w dokumentacji. Na pewno jak będę planował użyć tego HTTP akceleratora to zajrzę ponownie do tej prezentacji.

Jeffrey A- "jam" G. "The Real Value of Open Source: ROI and beyond" - Prezentacja prowadzona przez ewangelistę Drupala nie zapowiadała się ciekawie. Jednak jego sposób prezentacji, pozytywna aura i ekspresja emocji uczyniła dużo dobrego dla przekonania mnie, że warto się zainteresować tym CMS-em. Jeffrey zaskoczył mnie informacjami o ilości dużych organizacji używających Drupala (np. NASA) oraz stron wymagających dużego bezpieczeństwa np. whitehouse.org . Ważną informacją jest również ilość ludzi skupionych wokół projektu i sposób jego prowadzenia, który odporny jest na tzw. truck test ;) . Życzę projektowi jak najlepiej, a prezenterowi wygrania wyborów na następna kadencję.

Bartłomiej Z. "Programowanie aplikacji dla Windows 8 w HTML 5 i Javascript" - Prezentacja zachwalająca Windows 8, jego interfejs i rozwiązania techniczne nie zachęciła mnie specjalnie do spróbowania swoich sił w programowaniu dla W8. Gdybym jednak zmienił zdanie to parę ciekawostek się dowiedziałem np. bellard to implementacja konsoli linkus-a w javascript-ie. Tak na poważnie to mam nadzieję, że Windows zdobędzie trochę rynku mobilnego dzięki czemu wzrośnie konkurencja. W W8 najbardziej nie podoba mi się zamknięcie użytkowników w sklepie z aplikacjami (da się to obejść ale nie zbyt prosto). Natomiast z ciekawych rozwiązań warto przyjrzeć się sposobie oszczędzania baterii poprzez ograniczenie czasu działania i ilości operacji dla aplikacji działających w tle.

Autor: Tomasz Rutkowski
Data publikacji: 2012-10-10 09:25

Opublikuj na: Facebook Twitter Wykop
© 2009 - 2022 Tomasz Rutkowski All rights reserved